Daria Hejwosz-Gromkowska



Daria Hejwosz-Gromkowska

Okręg: Luboń Lasek
Adres: ul. W. Rutkiewicz
Wiek: 43 lata
Zawód wykonywany: profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Nie jestem lubonianką z urodzenia. Jestem lubonianką z wyboru!

Wybrałam to miejsce do życia prawie 20 lat temu. Wtedy nie sądziłam, że aż tak bardzo zapuszczę tutaj korzenie: rozbuduję dom, założę rodzinę, mój syn będzie chodził do lokalnej szkoły, a ja będę spacerowała z moim psem po Kocich Dołach. Pokochałam to miejsce. Ale prawdziwa miłość nie jest bezwarunkowa. Po latach spędzonych w Luboniu wiem, co możemy wspólnie zmienić w naszej małej ojczyźnie, aby wszystkim nam żyło się tutaj wygodniej, bezpieczniej – po prostu lepiej. Wierzę w siłę inicjatyw oddolnych i lokalnych społeczności, które jako radna pragnę wspierać i animować.

Pracuję na stanowisku profesora na poznańskim UAMie, zajmuję się edukacją (zwłaszcza obywatelską), kształcę przyszłych nauczycieli, współpracuję ze szkołami (w tym lubońskimi). Moja ścieżka kariery zawodowej pokazuje, że jestem osobą odpowiedzialną i skuteczną, realizującą postawione cele, ale też i marzenia. Pragnę swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystać w obszarze oświaty w Luboniu, aby szkoły stały się bardziej bezpieczne, przyjazne, zaangażowane i współpracujące.

Chciałabym, aby w wykorzystać naturalny potencjał Lubonia (Kocie Doły i okolice), aby stworzyć miejsca rekreacji i turystki. Moim marzeniem jest stworzenie Interaktywnego Centrum Przemysłu – łączącego elementy muzeum, edukacji i atrakcji turystycznej.

Hobby: interesują się Monarchią Brytyjską; społeczeństwem brytyjskim i japońskim; czytam reportaże; podróżuję;


Konkretna propozycja do programu dla okręgu:


Bardzo ważny jest dla mnie obszar dolnego Lasku, dlatego chciałabym zwiększyć atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną Kocich Dołów (większa liczba ławek, śmietników, zbudowanie pomostów i stanowisk dla wędkarzy), poprawić bezpieczeństwo poprzez doświetlenie i montaż monitoringu, stworzyć – przy współpracy z lubońskimi szkołami – ścieżki edukacyjne.


Zapewnię objęcie Kocich Dołów statusem użytku ekologicznego. 

Będę dążyła do zapewnienie prawidłowego przebiegu remontu w Parku Siewcy poprzez dostosowanie infrastruktury dla osób niepełnosprawnych, postawienie przewijaków i ławek dla matek karmiących,

postawienie przenośnej toalety.


Będę działała na rzecz utworzenia w Lasku większej liczby miejsc dla zabaw i rekreacji dzieci i młodzieży, w tym parku liniowego. Będę wspierała tworzenie miejsc integracji społeczności lokalnej. Będę dążyła do poprawy infrastruktury drogowej, a w szczególności uporządkowania systemu parkowania. Będę walczyła o stworzenie lewoskrętu przy przejeździe kolejowym na Armii Poznań (DK

130).